Farsangi fánk 1 kg lisztből!
Farsangi fánk 1 kg lisztből, vagyis családnak való mennyiség, nem két főre:) mert ha már farsang, akkor a fánk az egyik, ami ennek az ünnepnek az elmaradhatatlan része. Mindenki szereti!
Farsangi fánk hozzávalói:
- 1 kg liszt
- 6 dl tej
- 1 ek. cukor
- 1 élesztő
- 1 kk. só
- 1 dl olaj
- házi szilvalekvár
Farsangi fánk elkészítése
- A tejből, cukorból, élesztőből kovászt készítünk. A tejet megmelegítjük, az élesztőt a cukorral folyósra kikeverjük, majd a kéz meleg tejet hozzá öntjük.
- A liszthez hozzá adjuk a sót, és ebbe tesszük a kovászt, az olajat, majd addig dagasztjuk, amíg elválik az edény falától. A tészta inkább lágy legyen, hogy könnyű legyen a fánk. A kelesztőtálat körbe lisztezzük és kb 3/4 órára meleg helyen kelni hagyjuk.
- Ha megkelt, két részre osztjuk a tésztát, kb 1 cm vastagra kinyújtjuk lisztezett deszkán. Egy részét kerek formával szaggatjuk, a másik feléből pedig téglalap alakot vágunk és a közepébe tesszük a szilvalekvárt. A két szélét egymásra hajtjuk és a szélét jól lenyomkodjuk, hogy sütés közben ne folyjon ki a lekvár.
- Tálalás porcukorral, az üres fánkokhoz pedig lekvárt, pudingot kínálunk.
Tipp: Sűrű, házi lekvárt használjunk!
Farsangi fánk mellé – Fánk vers
Farsangi fánk sütése közben egy igazi fánk vers, amit akár gyerekeink, unokáink gyorsan meg is tanulhatnak, mire jól laknak:)
Osvát Erzsébet: Sül a fánk
Serceg a zsír,
sül a fánk.
Fényessárga serpenyőből
ragyog ránk.
Illatozik,
nő, dagad,
az orrunkat csiklandozó
jó falat.
Már a tálon
a sok fánk,
Fehér cukorfelhő alól
nevet ránk.
Ránk nevet
és integet.
Itt a farsang, vidám farsang,
gyerekek.
Farsangi fánk – A farsang időszaka
Itt a farsang áll a bál, ahogy azt a híres versből már ismerhetjük, vízkereszttől (január 6.) húshagyókeddig a nagyböjt kezdetéig tartó időszak. Az utolsó három nap az úgynevezett “farsang farka”, ami a mulatozások, karneválok és egyben a télbúcsúztató ideje is. Régen a farsang a párválasztás időszaka volt. A bálok, táncmulatságok lényege az eljegyzés. A falvakban a legények szervezték a bálokat. A fiatal lányok a kiszemeltnek bokrétát adtak, amit ők a kalapjukra tűztek a farsang végén, ami általában farsangvasárnap történt meg. Húshagyókedd az utolsó nap, ilyenkor hagyományosan kiszebábut égettek, hogy jelképesen is lezárják a telet. Hazánk legnagyobb farsangi karneválja a mohácsi busójárás ma már hungarikumnak számít. A helyiek birkabőr bundát és félelmetes álarcokat viselnek, miközben ágyúdörgés és különleges szekerek kíséretében vonulnak.